Yavuz AYDIN Biyografi

Yavuz Aydın 1956 yılında İstanbul’da doğdu. Eğitimci babasının görev yerleri nedeniyle 1973 yılında Balıkesir Lisesini bitirene kadar Anadolu’nun 7 farklı il ve ilçesinde 14 farklı okulda okudu. 1981 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesinden Uçak Mühendisi olarak mezun oldu.

Üniversite öğrenciliği sırasında Hava Kuvvetlerinin Fakülte ve Yüksek Okullar Komutanlığı bünyesine dahil olup Mühendis diplomasını alınca 1981 yılında Mühendis Teğmen rütbesiyle Eskişehir Hava İkmal Bakım Merkezine – o zamanların deyimiyle “Tayyare Fabrikası” atandı ve burada jet uçakları üzerinde çalışmaya başladı. Hava kuvvetleri envanterindeki Jet motorlu muharip uçakların fabrika seviyesi bakım ve revizyonlarının yapıldığı bu tesiste atelye şefliği, mühendislik büro amirliği ve saha servis mühendislik ekip şefliği görevleri yaptı. 1987 yılında ABD’nin Sacramento kentindeki hava lojistik merkezinde uçak yapısal onarım eğitimi aldı. Uçak yapısal onarım tesis şefliği sırasında sınavla seçilerek 1988 yılında ABD’de 8 ay süreyle Uçak Kaza İnceleme-Motor Kaza İnceleme-Uçuş Emniyet subayı eğitimleri gördü ve “Uçak Kaza İnceleme Uzmanı” ünvanı aldı. 1989-1992 yılları arasında Türkiye’de meydana gelen 23 uçak kazasının incelemesini yaptı ve teknik kaza- kırım raporlarını düzenledi.

1992 yılında F-16 Uçak programı kapsamında F-16 Teknik Ataşesi olarak seçildi ve ABD- Dayton’daki F-16 Sistem Program Ofisinde F-16 uçuran 18 ülkenin temsilcileriyle birlikte 2 yıl diplomatic görev yaptı. Bu dönemde Milli Savunma Bakanlığının temsilcisi olarak ABD Hava Kuvvetleri, General Electric ve Lockheed-Martin firmalarıyla olan ilişkileri yürüttü. ABD  dönüşü  1994 yılında Ankara’daki Hava Kuvvetleri Lojistik Başkanlığında yeni oluşturulan F-16 şubesine atandı. Buradaki çalışması esnasında F-16 uçaklarını uçuran F110 uçak motorlarının Fabrika seviyesi bakım kabiliyetinin Eskişehir’de kurulmasına yönelik projeyi yönetti ve tamamladı. Bu dönemde ayrıca Lockheed Martin firması ve diğer ABD’li firmalarla müzakereler yürüterek bazı F-16 uçak sistemlerinin fabrika seviyesi bakım kabiliyetlerinin yurtiçinde kazanılmasını sağladı. F-16 motor ve uçak sistemleri üzerinde 5 yıllık proje ve program yöneticiliği gorevlerinden 1999 yılında Mühendis Binbaşı rütbesiyle Hava kuvvetlerinden emekli oldu.

1999 yılında General Electric firmasının Güç Sistemleri iş koluna Enerji Hizmetleri Kontrat müdürü olarak katıldı. Uçak motorlarının gaz türbin teknolojilerinin yoğun olarak uygulandığı GE Güç sistemlerinde GE Gaz Türbinlerinin uzun süreli performans ve emre amadelik garantileri sağlayan servis kontratlarının pazarlama satış ve imzalanmasında aktif olarak çalıştı. Bu alanda ilk iki yılda  Türkiye’de ENKA’nın Adapazarı-Gebze-İzmir Yap İşlet santrallerinin 16 yıllık, Ankara’daki Baymina Yap İşlet santralinin 12 yıllık,  İtalya’daki MEGS firmasının 6 İtalyan şehrine yayılmış gaz türbin filosunun 6 yıllık, Eskişehir OSB santralinin 11 yıllık performans garantili servis anlaşmalarını imzaladı. 2003 yılında devlet şirketi olan Israil Electric firmasıyla iki enerji santralini kapsayan 6 yıllık bir servis kontratı imzaladı. Daha sonraki yıllarda  AK Enerji ve Enerjisa’nın gaz türbin santrallerinin uzun vadeli servis kontratlarının imzalanmasında aktif olarak çalıştı.

Bu dönemde GE Enerji Hizmetleri Bölge Satış liderliği pozisyonuna atanıp GE Enerji hizmetleri ürün portföyünde bulunan bütün ürün ve hizmetlerin Türkiye, İsrail ve CIS ülkelerinden sorumlu bölge satış lideri rolünü üstlendi.

2007 yılında Key Account Director (kilit müşteri direktörü) pozisyonuna geçti ve bu rolde GE Güç Sistemlerinin Türkiye, İsrail ve CIS ülkelerindeki önemli müşterileriyle olan ilişkilerini yönetti. General Electric Güç Sistemlerinden Ocak2017’de kendi isteğiyle emekli olarak ayrıldı.

Ocak 2017’den itibaren ENERKO şirketine ortak ve yönetici olarak katıldı.  ENERKO şirketi enerji santrallerinin fizibilite, projelendirme, kurulum, işletme alanlarında danışmanlık ve bazı yabancı ana üretici şirketlerin temsilcilik rolünü yürütmektedir.

Aydın, 2000 yılında üyesi olduğu “Türkiye Kojenerasyon ve Temiz Enerji Teknolojileri Derneğinin” 2014 yılından itibaren başkanlığını ve ilaveten Belçika merkezli COGEN Europe çatı derneğinin Executive Board üyeliğini yürütmektedir.

UZMANLIK ALANLARIMIZ / TECRÜBE
Uzmanlık Alanlarımız / Tecrübe
ENERJİ PİYASASI, MEVZUAT, ANALİZLER
Enerji Piyasası, Mevzuat, Analizler
DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
Danışmanlık Hizmetleri