ENERKO KURUCU ORTAĞI ÖZKAN AĞIŞ’IN KISA ÖZGEÇMİŞİ VE MESLEK TECRÜBESİ

Özkan AĞIŞ 1935 yılında Tokat’ın Erbaa ilçesinde doğdu. İ.T.Ü. Makina Fakültesinden 1959 yılında, Yüksek Makina Mühendisi olarak mezun oldu. Etibank’a ait Çatalağzı termik santralinde işletme mühendisi olarak çalıştı. 1962 yılında Fransa’nın ‘‘ Cooperation Technique ’’ bursunu kazanarak, EDF ve ALSTOM da 6 ay, Linyit yakan kazanların mühendisliği üzerinde çalıştı. Türkiye’ye döndüğünde, Etibank’ın Linyit yakan santrallerin Merkezi Bakım Sistemini kurdu. 1965 yılında, Etibank tarafından, Ambarlı Fuel Oil santralinin getirebileceği işletme ve bakım sorunlarını, incelemek için Amerika’ya gönderildi. Kurucu Stearns- Roger Firmasının Ambarlı için hazırlamakta olduğu Projeler üzerinde çalıştı. Amerika’dan dönüşünde Ambarlı Fuel Oil santralinin bakım ve test başmühendisi oldu. 1971 yılından itibaren Özel sektörde, Mega Projelerin, Şantiye Şefi veya Müdürü sorumluluğunu üstlendi. Sırasıyla, Seydişehir Alüminyum Tesislerini, Gemlik Azot Sanayi Tesislerini, Bandırma Bağfaş ve İşkur Gübre Tesislerini, Şantiye Müdürü olarak tamamladı.

1980 yılından itibaren ENKA İNŞAAT’ta çalışmaya başladı. ENKA’da çalıştığı 27 yıl içinde, sırasıyla, Petkim/ Aliağa Aromatikler kompleksini, Irak- Türkiye petrol boru hattını, Hamitabat Kombine Çevrim Doğalgaz Santralini, Proje Sorumlu Müdürü olarak tamamladı. Rusya’da 4 adet Kojenerasyon Tesisinin inşaat ve montaj sorumlu müdürü oldu. Türkiye’de ENKA Power’ın, Gebze, Adapazarı ve İzmir Doğalgaz santrallerinin Tesis Kurulu Üyesi olarak, bu tesislerinin inşaat ve montajını denetledi.

Türkiye Kojenerasyon Derneği’ni kurdu ve 16 yıl Başkanlığını yaptı. Otoprodüktörlük sisteminin gelişmesine katkıda bulundu. Uluslararası Kojenerasyon Konferansının ( ICCI’nın) kurulmasında ve gelişmesine öncülük etti. ‘‘Enerji ve Çevre Dünyası ’’ dergisinde yaklaşık 20 yıl köşe yazarlığı yaptı. Özkan AĞIŞ, ingilizce ve fransızca bilmektedir. İki kızı ve iki torunu vardır.

Özkan AĞIŞ’ın iki büyük hobisi, eğitim ve piano’dur. Taşova’da kurarak, Milli Eğitim Bakanlığına bağışladığı 10 derslik ilkokul, 1999’dan beri, Milli Eğitimimize hizmet vermektedir. Ayrıca kurmuş olduğu, Taşova Eğitim ve Sosyal Kalkındırma Vakfı, 20 yıldan beri, üniversite öğrencilerine eğitim desteği sağlamaktadır.

UZMANLIK ALANLARIMIZ / TECRÜBE
Uzmanlık Alanlarımız / Tecrübe
ENERJİ PİYASASI, MEVZUAT, ANALİZLER
Enerji Piyasası, Mevzuat, Analizler
DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
Danışmanlık Hizmetleri